Blog

Tam, kde sa prelína rekreačná zóna s mestom

Martina Saksa - 11.10.2016

Mesto sa mení. Rozrastá sa, vnára samo do seba, obnovuje. Krajina mesta je premenlivá, smeruje prirodzene k zastavaniu oveľa hustejšiemu ako je zvykom na vidieku. Nevýrazné a nevyužité časti mestských zón dostávajú novú podobu. Na rozhraní rekreačnej oblasti plážového kúpaliska a obytnej zóny THK vyrastá „Bytový komplex Švermova“.

Juraj Kalus a Zuzana Kubaská Kalusová. Otec a dcéra, autori mnohých úspešných projektov, dvaja architekti s vyhranenými názormi na život v meste a spôsob, akým pre mešťanov vytvárať pohodový priestor na bývanie. Obaja prišli do realitnej kancelárie Kings, aby porozprávali o projektoch obytných domov. V nich nájdu noví majitelia príjemný a funkčný domov, miestni obyvatelia služby, ktoré štvrti chýbali. 

Do akej miery je pre vás zaujímavé projektovanie „bytoviek“?
Do roku 2006 som sa venoval najmä urbanizmu. Po spolupráci na projekte polyfunkčného komplexu Európa, prišla ponuka na vytvorenie architektonického návrhu 105 bytov na Kyjevskom námestí. Projekt nás zaujal možnosťou umiestniť viacfunkčný objekt do už zastavanej a zabývanej lokality. Nové bytové domy sú osadené tak, že nebránia výhľadom z pôvodných „panelákov“, dopĺňajú vybavenosť sídliska. Z urbanistického hľadiska to bol úspech. Dokončenie tejto stavby nás naštartovalo k viacerým projektom orientovaným na bytovú výstavbu: vznikli obytné celky na Wolkrovej, postavili sa byty na ulici prof. Sáru. V súčasnosti sa dokončuje prvý z troch objektov Bytového komplexu Švermova. Pracujeme na urbanistických štúdiách a súčasne navrhujeme architektúru. Obe mierky pohľadu na architektúru a bývanie nám pomáhajú pri pochopení miesta a pri čo najlepšom umiestnení budúcej stavby v danej lokalite.   


Ako vnímate prepojenie pôvodnej zástavby s novou?
Urbanistická stránka je dôležitá. Nový objekt musí byť vo svojom prostredí osadený v rámci regulatív, ktoré určuje územný plán. Ten vymedzuje výšku novej zástavby a jej funkciu. Dbáme na orientáciu budovy nielen k svetovým stranám, ale aj na naslnenie interiéru, zohľadňujeme percento zastavanosti v lokalite, nezabúdame na výrazný podiel zelene. I keď sa zdá, že Bystrica jej nedostatkom netrpí. Mesto má skôr problém s úpravou a údržbou mestských priestorov a zelene. Bytový komplex Švermova sme navrhli tak, aby priniesol lokalite nový typ verejných priestorov, vytvoril jasne zadefinovanú časť mesta. Veríme, že priestor bytového komplexu budú využívať nielen jeho obyvatelia, ale aj starousadlíci z okolitých štvrtí a návštevníci športových areálov.

Nestavia sa priveľa?
Naše mesto zatiaľ nemá toľko rezidenčných projektov ako iné, podobne veľké mestá. Niektoré z rozpracovaných projektov dočasne zabrzdila kríza. Tešíme sa, že v súlade s časovým harmonogramom rastie Bytový komplex Švermova.

Už za socializmu sa hovorilo, že sídliská sú príliš zahustené. Po roku ´89 sa zrazu objavilo množstvo developerských projektov. Tie razantne vstúpili do pôvodnej mestskej zástavby, neraz necitlivo zmenili podobu dôverne známych miest, inokedy oživili nevýrazný priestor. Pôvodní obyvatelia sa však sťažujú, že prichádzajú o komfort priestoru a výhľadov. Vari prestali platiť pravidlá o preslnení, nasvetlení budov tak, ako ich stanovuje Stavebný zákon ešte zo 70. rokov?
Áno, sú názory, že zahusťovať sa viac nemá. Nám výraz „zahustenie“ v tomto prípade nesedí. Ide o „dopĺňanie štruktúry“. Máloktoré pôvodné sídlisko má štruktúru, ktorá vyhovuje nárokom súčasných obyvateľov alebo je len málo zaujímavá. Ak architektonicky a urbanisticky neurčité plochy ležia celkom nevyužité, tak sa potom treba postarať aby boli na osoh. Mesto má byť mestom. Preň je charakteristická väčšia zastavanosť, nie riedka rozvoľnená štruktúra bez urbanistickej koncepcie a bez opory v architektonických hmotách. Rozvoľnenosť je charakteristická pre vidiek alebo prímestskú zónu. Zastavanosť musí mať samozrejme mieru. Tú stále vymedzujú normy platné od 70. rokov minulého storočia (Zákon č. 50/1976 Zb.). Napríklad na Kyjevskom námestí, bola predtým zanedbaná plocha s náletovými drevinami. Kým sa stavalo, ľudia projektu nedôverovali. Keď bolo dokončené, prišiel sa jeden z nespokojencov ospravedlniť. Nevedel si predstaviť ako bude medzi pôvodnými domami stavba  pôsobiť. Podobné pocity môžu vznikať aj v spojitosti s realizáciou projektu na Švermovej.


Ako sa zžije novovznikajúci komplex Švermovej s pôvodným prostredím?
Prekryje pohľad na architektonicky nevábny hotel Dixon, podporí a funkčne dotvorí lokalitu THK. Nad piatym podlažím bude ešte šieste, ustupujúce. Obklad tohto podlažia a niekoľko architektonických prvkov zvýrazní členitosť fasády. Tú charakterizujú aj „veže“ vystupujúce z fasády po výške objektu. Objekty všetkých troch „bytoviek“ majú výrazné, jasne definované fasády nielen smerom k verejným priestorom na THK, ale aj smerom k rekreačnej zóne. Forma sa opakovala pri dvoch objektoch, tretí má štvorcový pôdorys, ktorý by si žiadal viac ako päť podlaží. Vyšší, tretí objekt by kompozične dokončil vzhľad bytového komplexu, no mesto zamietlo túto možnosť. Moderné bytové komplexy, ku ktorým patrí aj Švermova, zvyšujú kvalitu bývania, umožňujú komunitný život, oživujú lokalitu, vytvárajú kvalitný priestor pre služby obyvateľom, inšpirujú k vyššej kultúre verejných priestorov, architektonicky harmonizujú mestské prostredie. Do zabývaných, no neurčitých sídliskových priestorov vrastajú nové projekty, ktoré dopĺňajú nároky na lepšie bývanie. Je jednoduchšie, a možno pre niekoho príťažlivejšie, navrhnúť bytový celok na okraji mesta ako dom v štruktúre staršej panelovej zástavby. Z hľadiska života v meste prináša dopĺňanie štruktúr mnohé pozitíva.

Bytovky na Švermovej sa ocitnú v tesnej blízkosti „pláže“, no z južnej strany sa vinie miestna komunikácia...
Medzi ňou a bytovkou sú plánované sadové úpravy. Stromy odfiltrujú hluk, skrášlia okolie, dotvoria priestor, kde sa má odohrávať „život“ bytového komplexu. Okrem toho, všetky okenné výplne budú z trojskla. Okná spĺňajú energetický a protihlukový štandard. Napriek spomínanej cestnej komunikácii, patrí táto oblasť k tichým mestským zónam.


V súčasnosti si mnoho ľudí vyberá bývanie nielen podľa nárokov na metre štvorcové a vybavenosť bytu, no aj podľa lokality, charakteru prostredia, konštrukčného systému stavby, materiálov, z ktorého sa stavalo. Rozhoduje aj vzhľad domu nielen bytu. Máte spätnú väzbu ako sa majiteľom bytov žije v „bytovkách“, ktoré ste navrhli?                                                                                                                       Investor si u nás objednáva architektonický návrh, ktorý najviac zodpovedá jeho marketingovým zámerom. Predtým si zmapuje záujem o byty a služby v danej lokalite, vie čo a v akej miere má nový objekt poskytovať (veľkosť bytov, počet izieb, variabilita dispozície, či klient uprednostní holobyt alebo byt zariadený do štandardu, o aké parkovanie je záujem, iné). Našou snahou je navrhnúť ľahko zariaditeľné svetlé byty. Aj projekt na Švermovej umožňuje variabilitu dispozície bytov, inak povedané, také rozvrhnutie pôdorysu a rozmiestnenie priečok, ktoré najviac zodpovedá potrebám a predstavám budúcich majiteľov. Nosné konštrukcie budov nebránia dispozičným zmenám. Nevyhnutné však je, aby sa záujemcovia o bývanie včas stali majiteľmi bytov. Kupujúci si ešte vo fáze rozostavanosti hrubej stavby môže dohodnúť prispôsobenie priečok, rozmiestnenie zásuviek, umiestnenie kuchynskej linky, typ zariaďovacích predmetov, vybrať si môže zo štandardu dlažieb a obkladov alebo prísť včas so svojím interiérovým architektom. Menšie zmeny oproti projektu sú v cene bytu, väčšie zásahy cenu navýšia. Tešíme sa, keď si majitelia zariadia funkčne a esteticky priestor, ktorý sme im navrhli. Horšie je keď, sa napriek farebnej, prípadne aj materiálovej škále odporúčanej projektom, rozhodnú obyvatelia bytov pre iné povrchy protirečiace charakteru domu, miestu, často len v duchu krátkodobých trendov alebo v štýle „videl som u susedov“. Celok tak stratí charakter, interiéru chýba súlad.


Aké výhody získajú tí, ktorí sa rozhodli žiť v nových bytoch na Švermovej?                                                                                                     Budú žiť na príjemnom rozhraní medzi obytnou zónou a rekreačnou oblasťou, pritom v blízkosti centra mesta. Lokalita je ľahko prístupná, dopravne napojená na vonkajší mestský okruh. Byty sú prevetrávané vďaka rozmiestneniu a, v prípade viacizbových bytov, orientácii okien na viacerých fasádach. Dokonca, prevetrávanie funguje aj v jednoizbových bytoch. Tie, hoci sú orientované len na jednu svetovú stranu, majú výhodu členitej fasády. Balkónové zasklené plochy sa „lámu“ v nárožiach a tak sú zasklenia nasmerované na dva smery. V blízkosti novostavby na Švermovej sa neplánuje ďalšia výstavba. Veríme, že obytný celok si prirodzene nájde svojich obyvateľov. 
       

TEXT: marinau/kings